معرفی اجمالی کاندیداهای 92 - قسمت دوم

حجت‌الاسلام حسن روحانی از نزدیک ترین افراد به هاشمی رفسنجانی از لحاظ گفتار و کردار است. او که خود نمی داند اصولگراست ، اصلاح طلب است یا کارگذار یا هیچ ! ، " متولد 21 آبان 1327در شهر سرخه (استان سمنان)، دارای دکترای حقوق و سابقه تحصیل در حوزه علمیه قم در حد اجتهاد؛ نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

 

روحانی فعالیت‌های انقلابی خود را در سال 1341 آغاز کرد.

 

وی نخستین بار در سال 1343 دستگیر شد و در طول مبارزه بارها دستگیر و "ممنوع‌المنبر" گردید.

 

روحانی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی دردوره چهارم و دوره پنجم و دبیر شورای عالی امنیت ملی از سال 1368 تا 1384 بوده است.

 

وی در این سمت، رئیس تیم هسته‌ای و مذاکره‌کننده ارشد ایران با سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس در موردبرنامه هسته‌ای ایران بود.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در فاصله سالهای 1348 تا 1351 در کنار تحصیل درس‌های حوزوی موفق به اخذ لیسانس حقوق از "دانشگاه تهران" شد.

 

وی در سال 1357 برای ادامه تحصیلات به انگلیس رفت و در آنجا به ترتیب درجه فوق لیسانس حقوق عمومی و دکترای حقوق اساسی را از "دانشگاه گلاسگو" گرفت.

از بارزترین فعالیت های او می توان به موارد زیر اشاره کرد :

الف) از جمله تاثیرگذارترین افراد و پیگیرترین ها برای خاتمه جنگ با عراق با عنوان صلح ! پس از هاشمی رفسنجانی (( کتاب راز قطعنامه ))

ب) از جمله عوامل پزیرش پروتکل الحاقی در زمان اصلاحات مربوط به فعالیت های هسته ای که باعث تعطیل شدن همه امور مربوط به انر}ی هسته ای از جمله درس ، تحقیق ، مکان ها و ... گردید که لکه ننگی بر پیشانی اصلاحات است و جالب اینکه خود او این کار را درست می داند. در حالی که این پروتکل با دستور امام خامنه ای به دولت وقت ملغی اعلام شد.

/ 0 نظر / 24 بازدید