قطعه مقدس یکصد و ده
اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه والمستشهدین بین یدیه و احفظ سیدنا و قائدنا امامنا الخامنه ای

 

آزادی رهائی نیست !

تاکنون نام آزادی ( نه استادیوم و میدان و .. ) آزادی به معنای رها بودن و اختیار کامل داشتن ، قطعا بارها ذهن ما را به خود مشغول کرده است.

آزادی چیست ؟

چرا دین می گوید فلان کار را نکن؟ مگر ما آزاد نیستیم؟

اینها تنها دو سوال کوتاه درباره آزادی است.

 اما حقیقتا آزادی چیست؟

ابتدا باید بدانیم تو و من به عنوان مسلمان و پیرو آئین اهل بیت (ع) ، باید آزادی را حول محور اسلام و طبق تعریف آن بخواهیم. اگر اینگونه نباشیم و یا آزادی مد نظر اسلام را قبول نکنیم ، قطعا نام مسلمان برای ما بیهوده خواهد بود. کسی که می خواهد پیرامون آزادی بحث کند ، باید بداند که آزادی معنا و مفهومش رهائی مطلق نیست ! نباید فکر کنیم محدودیت ، باعث نقض آزادی می شود. آزادی یک تعریف دارد اما معنایش رهاشدن نیست. وقتی می گوئیم دنبال آزادی هستیم ، اما از نوع اسلامی اش ، این خود یک محدودیت است. یعنی آزادی مدنظر اسلام دارای چهارچوبی است و محدود شده است ( البته به باور ما ) . پس اگر بخواهیم فرض کنیم که آزادی یعنی رهایی مطلق ، پشت پا به اسلام زده ایم ، یعنی آزادی اسلام را قبول نداریم و حسین آزاده را !

تفاوت اصلی و بنیادین آزادی در اسلام و سایر تفکراتی چون لیبرالیسم در غرب ( آمریکا و اروپا )  این است که در غرب منشاء  و محور آزادی ، انسان تعریف می شود. در حالی که دین اسلام مبنای آزادی انسان را توحید ، یعنی اعتقاد به خدا و کفر به طاغوت می داند. اگر از هر چیزی پیروی کنیم که غیر خدایی باشد ، برخلاف آزادی مدنظر اهل بیت(ع) است. این یعنی همان حُر بودن. یعنی ما از همه ی قید و بند ها به جز بندگی خدا آزادیم. معنای آزادی یعنی این. یعنی بدانیم آزادی این نیست که هرچه خواهیم انجام دهیم، هرچه خدا می خواهد انجام دهیم و در برابر خلق و در پیشگاه خدا آزاده باشیم.

آزادی رهائی نیست ، این را با جانمان باور کنیم.

[ یکشنبه ۱ بهمن ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ ] [ سجاد دماوندیان ] [ نظرات () ]
درباره وبلاگ

ما را پیامبر قبیله سلمان خطاب کرد روی غرور و غیرت ما هم حساب کرد از ما بترس, طایفه ای پر اراده ایم ما مثل کوه پشت سر سید علی ایستاده ایم
نويسندگان
لینک دوستان
فال روزانه
کد موسیقی وبلاگ
قیمت طلا
آپلود عکس
پمپ بنزین
بازی آنلاین
امکانات وب
دعای عظم البلا حدیث موضوعی
ذکر کاشف الکرب اوقات شرعی